O mně a o józe

Jmenuji se Petra Brejchová. Józe jsem  se začala věnovat v roce 2006, protože jsem hledala účinné řešení skoliózy, kterou trpím už od dětství.

 

Těžký úděl práce v kanceláři

 

Moje první a nadlouho poslední práce po škole totiž byla práce testerky v jedné softwarové firmě. Tam jsem teprve na vlastní kůži poznala, jak náročné je pracovat celý den vsedě u počítače. Vzpomínám si, jak jsem pokaždé koncem pracovní doby mívala závratě. Když jsem šla například na toaletu, houpala se se mnou podlaha nebo se mi zatmělo před očima. Bezvýchodným problémem byla únava po obědě. Okolo 14h. jsem začínala být naprosto nepoužitelná, a to třeba i na hodinu a půl. Chtělo se mi tak strašně spát a káva ani povzbuzující čaje mi nepomáhaly.

Po dvou letech jsem si začala všímat, jak u pracovního stolu sedím. Začala se totiž ozývat moje křivá záda a já si uvědomila, že svoji skoliózu akorát prohlubuji. Panicky jsem se začala bát deformace své páteře. Nutně jsem potřebovala nějakou kompenzaci ke svému zaměstnání.

 

Tak jsem začala s jógou

 

Začala jsem cvičit jeden ze silově nejnáročnějších stylů – aštanga jógu. Kromě nápravy zad jsem chtěla být štíhlá a krásná jako každá žena. Byla jsem tehdy přesvědčená o tom, že čím víc si dám do těla, tím lepší bude výsledek. Krkolomné pozice mi nedělali problém díky mým hypermobilním kloubům a když jsem se u toho ještě pořádně zapotila, měla jsem skvělý pocit, že jsem se o své tělo perfektně postarala.

Pak v mém životě přišel zlomový okamžik. Velmi předčasně jsem porodila a na nějakou dobu jsem musela s jógou skoncovat.

 

Na mateřské dovolené lektorkou jógy

 

Nastalo dlouhé období nejistoty, kdy jsem nevěděla, jestli moje holčička předčasný příchod na svět přežije. Po mnoha měsících jsem si ji konečně mohla odnést domů. Dcera potřebovala zvýšenou péči a bylo jasné, že to tak bude i do budoucna. Přemýšlela jsem o způsobu zaměstnání, protože klasická osmihodinová pracovní doba nepřipadala v úvahu.

Vždycky mne lákalo cvičit s lidmi. Během rodičovské dovolené jsem absolvovala kurzy fitness instruktora, instruktora kondičního posilování a získala diplom z Kalanetiky. Po jednom nezdařeném pokusu pracovat v odvětví fitness jsem nakonec od jedné přítelkyně dostala nabídku cvičit jógu se zaměstnanci u ní v práci.

Vedení lekcí mi šlo a cvičit s lidmi se sedavým způsobem zaměstnání mi připadalo užitečné. Mé znalosti mi ale časem přestaly stačit, a abych je prohloubila, absolvovala jsem instruktorský kurz hathajógy. Postupně se mi začal odkrývat svět jógy ve vší pestrosti a kreativitě. Poznala jsem spoustu skvělých učitelů a inspirativních lidí. Prošla jsem dalším certifikovaným kurzem jógové terapie, kurzem védské meditace a dalšími nadstavbovými workshopy.

 

Zrodil se projekt Jóga v práci

 

Od roku 2015 jsem začala vést firemní i veřejné lekce profesionálně. Cvičení se zaměstnanci má mimořádný úspěch a samotná práce mi dává smysl. Z vlastní mnohaleté zkušenosti dobře vím, jak ničivé fyzicky, ale i psychicky je pracovat každý den 8 i více hodin vsedě v kanceláři. Lidé pracující na plný úvazek, obzvlášť ve velkých městech, neustále bojují s nedostatkem času, který musí věnovat dojíždění, pracovním povinnostem a péči o své blízké. Na to, aby pravidelně dbali o své zdraví a docházeli někam cvičit jim už nezbývá prostor ani síla. Aktuální doba nasvědčuje tomu, že zdravého přirozeného pohyb budou mít lidé do budoucna čím dál méně a nežádoucího stresu čím dál více. Cítila jsem potřebu s tím něco dělat, a tak vznikl projekt Jóga v práci.

Jedná se o koncept cvičení na pracovišti, který je už poměrně rozšířený v západních zemích. Jeho smyslem je zefektivnit a zpříjemnit práci zaměstnanců se sedavým a psychicky náročným zaměstnáním a ozdravit pracovní podmínky.
Ne každý podnik si může v pracovní době dovolit uvolnit své zaměstnance, aby si zacvičili, proto jsem navrhla 3 časově různé a zároveň variabilní typy lekcí, aby si lidé po dohodě s managementem podniku vybrali dle firemních priorit a možností.

 

Rolfjóga

 

Avšak přesto, že jsem se, podle mého názoru, zdravě hýbala, mě začala bolet záda. To mne přivedlo k rolfterapii a následně k systému cvičení Návod na tělo (NNT). Tato sofistikovaná metoda mne přitáhla jako magnet a já jsem se rozhodla se ji naučit, už kvůli sobě, ale také abych ji mohla předávat dál. Prošla jsem intenzivním výcvikem a stala se lektorkou Rolfjógy.

Začala jsem svou praxi i vedené lekce zjemňovat a víc se zaměřovat na zkoumání souvislostí ve svém těle. Povýšila jsem obyčejné cvičení pozic na skutečnou „jógu“ – spojení těla a vědomí. To mi teprve pomohlo pochopit, jak ke svému tělu přistupovat, abych skoliózu dále neprohlubovala a cítila se v něm dobře.

Své klienty nyní vedu do hloubky sebe sama, učím je smysluplnému používání těla a těším se z jejich pozitivních ohlasů a usměvavých tváří, když odcházejí z lekce.

 

Líbí se vám Jóga v práci?

 

Pokud se vám projekt Jóga v práci líbí, věřím, že najdete způsob jak jej představit vedení vaší firmy.
Ráda přijdu a bezplatně pro vás a vaše kolegy odvedu ukázkovou hodinu.

Jógu v práci si samozřejmě mohou dopřát i zaměstnanci, kterým podnik cvičení na pracovišti přímo nesponzoruje, ale souhlasí s tím, aby se firemní prostor během polední přestávky, před nebo po pracovní době k józe využíval.

Zaměstnavatel jistě ocení zvýšení pracovních výkonů vás i vašich kolegů, zlepšenou docházku v důsledku upevnění vašeho zdraví a pozitivní atmosféru na pracovišti. Neposledním důvodem ve prospěch cvičení na pracovišti za podpory podniku je vliv na postavení takové společnosti v pomyslném žebříčku veřejného mínění.

Cvičením v zaměstnání se zlepšuje soustředěnost, odchází napětí, únava a vyčerpání. Zaměstnání můžete opouštět s energií a mít více času věnovat se svým blízkým.

 

Přijďte si zacvičit na mé veřejné kurzy!

 

Kromě firemních lekcí pořádám mnoho kurzů Rolfjógy pro veřejnost. Vybrat si můžete z ranních poledních i večerních časů, naživo i online.

Výsledkem pravidelného cvičení je povznášející pocit na těle i v mysli, trvalejší zdraví, funkční klouby, zdravá záda, štíhlá pružná postava a ladný krok.

Pro intenzivnější požitek ze cvičení a kompletní seznámení se s metodou, kterou cvičím, pořádám jedno nebo vícedenní akce a pobyty u moře nebo v Čechách.

 

Teď už se jen těším, že se brzy potkáme ať na vašem pracovišti,  na nějakém z kurzů, workshopu nebo pobytu a budu vám moci předat ze sebe to nejlepší.

 

Vaše Petra Brejchová
Autorka projektu “Jóga v práci”